Жупа – солеварня Дрогобича

З часів Київської Русі соляна мануфактура Дрогобича була одним з головних постачальників у Європі. І з тих пір процес видобутку солі тут залишився практично незмінним. Екскурсія на солеварню в Дрогобичі – це незвичайний досвід, який дозволить вам зануритися в історію і ненадовго перенестися на століття назад.

5 причин відвідати солеварню Дрогобича

1. Її історична цінність – де ще ви зможете побачити завод, який працює з 1250 року! 9 будівель на території солеварні вважаються пам’ятками історії.
2. Автентичність виробництва: ручна робота по виробництву солі дрогобицької солеварні – це цікавий екскурс в історію, під час якої ви побачите на власні очі, як відбувався процес виробництва 100, 200 і навіть 500 років тому.
3. Незвичайна екскурсія з дрогобицьким колоритом: під час поїздки ви не тільки дізнаєтеся про історію солеваріння, але і послухаєте байки від місцевих майстрів, а їх за століття зібралося чимало.
4. Оригінальна поїздка під час візиту у Львів і околиці – якщо найпопулярніші пам’ятки вам вже набридли – завітайте на солеварню Дрогобича, а заодно купіть незвичайний сувенір – соляну топку (формувальну головку солі), яка навіть включена у герб міста.
5. Дрогобицька солеварня – один з кандидатів на включення до списку нематеріальної спадщини ЮНЕСКО, і побачити її варто однозначно.

Жупа – солеварня Дрогобича: захоплююча екскурсія крізь століття

Перші згадки про солеварню Дрогобича датуються серединою XII століття, але деякі історики вважають, що вона виникла набагато раніше. Ще в IX столітті ці місця прославилися, як основне джерело солі для міст Київської Русі. Але на своєму теперішньому місці розташування дрогобицька солеварня точно знаходиться вже більше семи століть. І ви зможете самі побачити весь незвичайний процес приготування солі від видобутку ропи до готової упаковки.

Історія солеварні Дрогобича: славна мануфактура з багатовіковою традицією

Про те, що в Дрогобичі добувають сіль, писали ще хроністи IX століття. З тих пір слава міста, як солевої мануфактури не вщухає – і сіль тут досі виробляють. Та ще й по-старому, використовуючи технології минулих століть. Самі будови солеварні Дрогобича дихають старовиною: дерев’яні та кам’яні будиночки, в яких майстри займаються випарюванням, і просушуванням солі, виглядають автентично, а обладнання солеварні Дрогобича служить своїм працівникам вже не одне покоління.
Головна особливість цього місця його розташування. Ще в ранньому Середньовіччі тут виявили величезне підземне озеро, вода в якому неймовірно солона. І ця знахідка стала початком виробництва солі на цьому місці. Солеварня Дрогобича стоїть прямо над цією підземною водоймою, і ропу з нього подають безпосередньо у виробничі цехи з глибини понад 50 метрів.
Ще одна цікава річ: зберігають ропу не в пластику і не в металі. Для неї використовуються спеціальні ємності з дерева – воно витримує соляний розчин краще заліза або сучасних пластмас. Так, по-старому, сіль випарюють тут у великих дров’яних печах, а потім сушать і упаковують на продаж. Тут же можна купити сіль в якості оригінального сувеніра-нагадування про свою поїздку на жупи.

Не сіллю єдиною: що ще подивитися при візиті на солеварню Дрогобича

Крім самої солеварні в межах 10 хвилин ходьби ви також зможете побувати в декількох неймовірно цікавих місцях.
Перше з них – кав’ярні Дрогобича. Тут ви можете спробувати оригінальну каву за фірмовим дрогобицьким рецептом. З сіллю, зрозуміло!
Друге – дерев’яна церква Святого Юра, яка знаходиться під охороною ЮНЕСКО. Її ще в XVII столітті спорудили солевари, причому не самі: розібрану на дошки церкву вони волами привезли із закарпатського села, де виміняли її… на сіль!
Унікальна пам’ятка української історії – солеварня Дрогобича. Її історія та легенди дивують і вражають, і ви точно захочете дізнатися про них більше під час екскурсії по старовинних цехах солеварні.

Реєстрація