Стрий: місто залізниці і культурний центр Львівщини

Офіційно про Стрий пишуть ще літописи 1385 року, що і вже тоді він вважався не просто селищем, а цілим центром повіту. З тих пір стрийська історія була пов’язана з королями, правителями і культурою. Так, вже через півстоліття після першої згадки Стрий отримав «магдебурзьке право». Його історія пов’язана з особистістю знаменитого польського короля Яна Собеського, який до сходження на трон був міським старостою. А ще пізніше Стрий став активно розвиватися за рахунок залізниці, яку протягнули сюди при Габсбургах.

Ще один незвичайний аспект історії Стрия – це його культурне середовище. Місто завжди вважався передовим в галузі культури: тут будувалися будівлі в найсучасніших стилях, від готики до модерну, тут пролягла одна з перших залізниць регіону, і тут же … зародилося феміністичний рух в Україні. Так, перше жіноче віче в Стрию відбулося ще в 1891 році.

5 причин, чому варто побувати на екскурсії в Стрию

Невелике містечко Стрий має свій незвичайний, але дуже сильний характер. І історія міста це наочно підтверджує. А в такому характерному місті просто не може бути нецікаво! І ось чому:
1. Тут ви побачите всю красу архітектурних пам’яток, що дійшла до наших днів.
2. Вас чекає захоплююча подорож по міських вулицях, вік яких налічує сторіччя.
3. Ви дізнаєтеся чимало нового про виникнення повстанського руху в Україні, адже воно зародилося саме тут.
4. Старовинне місто Стрий за роки свого існування обріс легендами, починаючи від походження його назви, закінчуючи курйозами і містичними історіями про його відомих мешканців. Дізнатися ці легенди ви зможете під час вашої екскурсії.
5. Плюс до всього, Стрий – місто неймовірної краси. Тут вас чекають вишукані парки і затишні вулички старої забудови, гірські пейзажі Бескид і річкові потоки.

Націоналістичний Стрий: пам’ятники видатним українським діячам

Крім того, з XIX століття Стрий славився своєю націоналістичною позицією. Тут видавався український альманах «Наша доля», а за часів Першої Світової війни саме в Стрию зародився рух Січових Стрільців. Місто було центром ОУН УПА та Української Галицької Армії. І в 1990 році саме в Стрию було піднято перший український прапор.
Тому цікавих пам’ятників героям української історії в місті є чимало.

  • Триптих, присвячений українським поетам Тарасу Шевченку, Лесі Українці, Івану Франку;
  • Пам’ятник «правій руці» Степана Бандери – Ярославу Стецько;
  • Пам’ятник Степану Бандері.

Є тут і чимало меморіальних комплексів, які варто відвідати, в тому числі краєзнавчий музей «Верховина», меморіальний комплекс «Борцям за волю України», будинок-музей родини Бандери, де виріс майбутній засновник ОУН.

Архітектура Стрия: старовинні будівлі і чудові храми

За сім з гаком століть життя Стрий став справжнім прикладом архітектурної еклектики. Тут і зараз збереглися унікальні пам’ятки архітектури, які ви зможете побачити під час пішохідної екскурсії по місту. Всього в реєстрі архітектурної спадщини міста понад 100 об’єктів, але особливо ж варто звернути увагу на такі незвичайні будівлі:

  • Колишній фільварок Яна III Собеського, який звели за його наказом в XVII столітті – нині це найстаріша будівля в Стрию, що не перебудована жодного разу.
  • Вілла «Турега» – зразок особняка в стилі еклектичного історизму, побудований в XIX столітті.
  • Костел Різдва Пресвятої Богородиці – храм, який сміливо може конкурувати за своєю старовиною зі львівськими церквами. Його побудували в 1425 році, але з тих пір він пережив не одну реконструкцію.

Один з найкрасивіших і цікавих міст Львівщини – це, без сумніву, Стрий. Ви точно будете здивовані його історією і бурхливим минулим, та й сучасний європейський вигляд містечка дуже подобається гостям як з України, так і з інших країн.

Реєстрація