Личаківське Кладовище (10 Найвідоміших Могил)

Уявіть, що Вас запросили на прогулянку цвинтарем. Звучить моторошно? Аж ніяк. Якщо мова йде про Личаківське кладовище у Львові. Це не просто 40 гектарів, на яких поховано сотні тисяч людей.

Найцікавіші факти про Личаківське кладовище

• Це найстаріший некрополь Європи, який оберігає могили відомих митців, громадських діячів, поетів, військових, лікарів.
• Це цвинтар, який більше схожий на ландшафтний парк з більш ніж 500 унікальними скульптурами, що мають неабияку історичну та мистецьку цінність.
• Це музей, який розповідає історії перемог та поразок, закликає до примирення. І вкотре нагадує, що перед смертю рівні всі: і бідні, і багаті, і талановиті, і безталанні.

Таємниці Личаківського кладовища у Львові

Про Личаківський цвинтар відомо з 1786 року. Саме тоді почала діяти заборона на поховання людей на старих кладовищах біля храмів. В перші роки на Личакові хоронили тільки заможних або відомих людей. Тому на кожній могилі родина померлого встановлювала унікальні пам’ятники, які виготовляли під замовлення у талановитих скульпторів.

Під час Другої Світової війни кладовище стало відкритим для усіх: і бідних, і багатих. Це був час занепаду, який тривав до 1990 року. За ці роки цвинтар грабували, огорожі розбирали на кольорові метали, труни викопували у пошуках скарбів.

Доки у 1990 році Личаківському цвинтарю у Львові не надали статусу заповідника місцевого значення. Тепер це Музей, територія якого облагороджена і відновлена, а захоронення дозволяються тільки після відповідного рішення депутатів Львівської міської ради. Серед останніх поховань – могили активіста Євромайдану Юрія Вербицького та генерал-майора Сергія Кульчицького, який загинув у Слов’янську.

Найвідоміші могили Личаківського кладовища

Окрім того, Личаківське кладовище – обов’язкова частина більшості екскурсій, які пропонують туристам у Львові. Бо якщо на мить забути про те, що це справжній цвинтар із справжніми похованнями колись реальних людей, усе виглядає як унікальний Музей ексклюзивних скульптур під відкритим небом. Тут налічується більше 2 тисяч склепів. Серед них найцікавіші та найвідоміші могили:

– Володимира Івасюка – відомого композитора та поета. У скульптурі він молодий. Біля роялю. Цікаво, що встановити пам’ятник родині не вдавалося довгих 11 років – влада не давала на це дозволу.

– Ігоря Білозіра – композитора та виконавця, якого вбили за зауваження через «блатні» пісні. Захоронення видно одразу. Тут височіє білий мармуровий скорботний ангел. Автори скульптури – Андрій і Володимир Сухорські.

– Юзефа Тарасевича – польського медика. Він допомагав бідним дітям та сиротам, відтак, у скульптурі зображений теж із двома дітьми. Босоногими. Символічно і те, що автором пам’ятника є глухий архітектор.
– Івана Франка – відомого українського письменника, поета, філософа та громадського діяча. На Личаківському кладовищі він зображений Каменярем, який лупає скелю.

– Грицька Чубая – поета та так званого антирадянського митця. На могилі – звичайний пам’ятник із символічним зображенням польоту Музи.

– Миколи Колесси – засновника диригентської школи та композитора. Поховання увінчане скульптурою диригента у роботі. Автор – львівський архітектор Микола Рибинчук

– Віктора Чукаріна – гімнаста, абсолютного чемпіона світу та двох Олімпійських ігор. На могилі «стоїть» сам спортсмен, демонструючи силу і впевненість.

– Соломії Крушельницької – найвидатнішої у світі оперної співачки з України. На могилі – юний Орфей з арфою, виконаний скульпторкою Теодозією Бриж.

– Маркіяна Шашкевича – священника, засновника «Руської трійці» та нової української літератури. За ним на похованні плаче збірний образ Галичини.

– Регіни Марковської – геніальної акторки. На її могилі – одна із найкрасивіших скульптур – спляча красуня із трояндою на подушці.

Моторошні історії Личаківського кладовища: дама без обличчя і дзвін ланцюгів

Гуляти Музеєм Личаківський цвинтар можна довго. Годинами. Тут затишно і спокійно. Тут добре, тому що за територією доглядають, навколо зелені насадження і акуратно прибрані стежки.

А ще це місце вабить таємницями. Є свідчення людей, які нібито бачили тут даму в чорному, яка прогулюється між склепами. Один молодий чоловік навіть хотів з нею познайомитися. Але коли незнайомка повернулась до нього, з’ясувалося, що вона не має обличчя.

Не кожен наважиться підійти до склепу, де поховані мати і дочка Розалія і Ванда Замойські. Розповідають, що з могили постійно лунають дзвони ланцюгів, на яких підвішені їх труни. Жінки загинули в пожежі в 1902 році.

Ще одна моторошна історія Личаківського кладовища оповита романтикою. Тут бачать двох привидів молодої жінки і чоловіки, які ходять алеями. Це художник Артур Гроттер і його обраниця Ванда Монне. Їм не судилося бути разом в житті. Чоловік помер від туберкульозу. Тоді закохана Ванда продала всі коштовності, щоб поховати його на Личакові – так, як він того хотів. І постійно приходила до нього на могилу. Її пізніше також поховали тут.

Личаківський цвинтар у Львові – унікальне місце, яке обов’язково потрібно побачити, якщо випаде можливість побувати в місті Лева.

Адреса: вулиця Мечникова, 33, Львів.

Які туристичні місця знаходяться поруч Личаківського кладовища?

Як доїхати до Личаківського кладовища?

  • Від вокзалу 24-27 хвилин автобусами №: 24, 29.
  • Від центру Львова (оперний театр) 17-21 хвилину трамваєм № 7; автобусами №: 24, 29, 47А, 217а.
  • Від центру Львова (площа Ринок) 14-16 хвилин трамваями №: 2, 7; автобусами №: 5а, 24, 29, 47А, 138, 217а.
  • Від автовокзалу (вул. Стрийська) 33 хвилини автобусом 3а + трамваєм № 7.
  • Від аеропорту (вул. Любінська) 47 хвилин тролейбусом № 9 + трамваєм № 7.
  • З інших місць можна знайти на сайті: онлайн карта маршруток Львова

Як дійти до Личаківського кладовища?

  • Від Оперного театру по вулиці Пекарській 2500 метрів – 32 хвилин.
  • Від площі Ринок по вулиці Пекарській 1900 метрів – 24 хвилини.

Rejestracja