Унівська Лавра (Львівщина) – пам’ятник історії і релігії

Один з найстаріших монастирів України – Унівська Лавра – це той пам’ятник історії, архітектури та релігії, який зачаровує своєю красою і наповнює позитивною енергетикою всіх відвідувачів. Вона височіє в селі Унів на Львівщині ось уже більше семи століть, причому точна дата її побудови загубилася у віках.

Вважається, що перші згадки про монастир в Уневі з’явилися десь в першій половині XIV століття – але й тоді вона вже була побудована і завоювала славу духовного серця Галичини. При цьому в Середньовіччі історія Лаври була тісно пов’язана з князівським родом Любартовичів – нащадків знаменитого владики Лодомерії Любарта, які були покровителями чернечої обителі.

В епоху Відродження був відроджений і храм – відомо, що в середині XVI століття його дощенту спалили татари під час своїх набігів. Тоді ж відновлена церква обзавелася своїми характерними рисами, які збереглися й донині: кутовими вежами з каменю і будівлею храму над джерелом. А в кінці XIX століття Унівська Лавра була пов’язана з ще одним славним галицьким родом – священнослужителів Шептицьких. Саме знаменитий Андрій Шептицький відродив чернецтво в Лаврі, а його брат Климентій до свого арешту служив архімандритом обителі.

Унівська Лавра: унікальний архітектурний ансамбль

Під час візиту в Унівськоу Лавру перше, що приковує погляд – це її архітектура. Центральний храм монастиря був побудований ще в Середні віки – він більше схожий на форт, ніж на звичні всім храмові споруди. При цьому більш пізні будови – дзвіниця і будинок митрополита – відрізняються зовсім іншим архітектурним стилем, вони доповнені елементами бароко і класицизму. Така еклектика цілком зрозуміла, адже роботи з реконструкції та будівництва монастиря тривали століттями.

Сьогодні археологи ведуть розкопки на території Лаври, відкриваючи світові старовинні ворота та кам’яну стіну, що оточувала його раніше.

Сакральне місце для християн – Унівська Лавра

Лавра села Унів стала не тільки притулком греко-католицького ордена студитів, але і місцем паломництва багатьох християн. Щороку сюди стікаються віруючі на пішу прощу від храму Йосипа Обручника до Лаври.
Проходять в монастирі і заняття церковної школи, а також літній табір для юних богословів від Українського католицького університету.

Чим же так приваблює нехай і старовинний, але не найвідоміший в Україні храм? Справа в тому, що спочатку монастир був хранителем чудотворної ікони Божої Матері Одигітрії. Вона здавна перебувала в каплиці монастиря, і за свідченнями очевидців, вже в XVIII столітті вважалася старовинною святинею. Її коронував Атанасій Шептицький на початку XVIII століття, після чого ікону перемістили в основний храм. Сьогодні вона загублена – залишився лише оклад, в якому знаходиться сучасна копія.

Є в монастирі і своє чудодійне джерело, на якому і побудована головна церква Лаври Унева.

До слова, монахи Унівської Лаври славляться не тільки своїми духовними справами, а й мирськими: в монастирі регулярно проходять ярмарки, на яких беруть участь не тільки місцеві виробники і фермери, а й гості з Європи. Також самі мешканці Лаври займаються бджільництвом, а чимала частина братії зайнята ще і збором старовинних артефактів, адже на території Лаври є свій музей старожитностей.

5 Причин приїхати в Унівську Лавру

Цей цікавий монастир, загублений в Карпатах, приваблює відвідувачів відразу з кількох причин:

• Це один з найстаріших центрів греко-католицької релігії в Галичині, який виступає в ролі культурно-релігійного серця регіону.
• Історія монастиря за своїми лихими поворотами може зрівнятися з цікавою книгою, і дізнатися її ви зможете на екскурсії по подвір’ю Лаври.
• Архітектура Унівської Лаври – це те, що приводить у захват навіть самих нерелігійних відвідувачів, адже величний монастир зібрав в собі кращі риси різних епох.
• Побувати в Лаврі варто і заради її музею – це рідкісний варіант, коли богословські традиції і артефакти зібрані разом з надзвичайно цікавою колекцією археологічних знахідок, знайдених на території Лаври.
• Чудодійне джерело і ікона Божої Матері Унівської Лаври знамениті далеко за межами країни, і побачити їх варто кожному, хто цікавиться історією і релігією України.

Візит в Унівську Лавру – це цікава екскурсія та відрада для душі, адже саме повітря тут просякнуте спокоєм, умиротворенням і мудрістю століть, доторкнутися до якої ви зможете під час візиту в обитель ченців-студитів.

Реєстрація