Крехівський монастир – пам’ятник народного зодчества XVII століття

Неподалік від Жовкви варто один з найкрасивіших монастирів Західної України – Крехівський монастир. Він має неабияку історію, з ним пов’язані імена багатьох видатних українських діячів, як релігійних, так і світських. Вся історія цього красивого пам’ятника народної архітектури постане перед відвідувачами екскурсії в монастирі у всій своїй красі.

Ченці-василіяни: як був заснований Крехівський монастир

Перші чернечі поселення близько Жовкви виникли ще в кінці XVI століття, практично одночасно із заснуванням міста. Тоді сюди перебралися жити двоє ченців з Києво-Печерської Лаври – Йоіл і Сильвестр – які і стали засновниками Крехівського монастиря.

Що цікавого можна побачити в Крехівському монастирі

1. Прекрасні монументальні монастирські ворота – один з найкрасивіших зразків українського бароко;

2. Сама церква Святого Миколая: навіть незважаючи на те, що багато фрески, ікони і скарби церкви були втрачені, вона як і раніше залишається перлиною монастирського комплексу;
3. Чудотворні ікони Богородиці Верхрадської і Святого Миколая: вони не так давно знайшли свій споконвічний будинок в монастирі, але ж перш чудотворних ікон на подвір’ї було 4!
4. Джерело з цілющою водою, до якої приходять всі гості і паломники монастиря;
5. Старовинна скельна жителька перших ченців, що заснували Крехівський монастир.

Спочатку монахи просто облаштували свій скит в природній печері в скелі, але в міру того, як число святих отців збільшувалася, вони прийняли рішення будувати власну церкву. А допомога їм в цьому надав сам Станіслав Жолкевський, засновник Жовкви і відомий воєначальник того часу.

Першу церкву, що стала центром майбутнього монастиря, побудували з дерева львівські народні майстри Адам і Андрій. На початку XVIII століття їй на заміну побудували вже кам’яну споруду – Миколаївську церкву, яка стала справжнім витвором архітектурного мистецтва: над її оформленням працювали відомі художники і скульптори того часу. Після церкви за нею звели і монастирські келії.

На жаль, в кінці XIX-початку ХХ століть монастир неодноразово руйнували і грабували, а потім і зовсім в ньому розміщували дитячий будинок. Тільки з 1990 року почалися відновлювальні роботи, а сам монастир знову став помешканням служителів церкви.

Поглянути на всі ці чудеса Львівського краю ви зможете під час екскурсії до Крехівського монастиря.

Реєстрація