Львівська ратуша (10 цікавих фактів)

Ратуша є приміщенням, де споконвіку працювала та засідала міська влада Львова. Це:

– Пам’ятка архітектури, що належить до Світової спадщини ЮНЕСКО.
– Історична будівля, яку неодноразово перебудовували та реставрували.
– Центральна споруда, з вежі якої можна оглянути історичні околиці.
Це серце міста, яке може дуже багато розповісти про Львів.

10 цікавих фактів про львівську ратушу: історія, легенди та сучасність

У кожної людини, яка планує відвідати Львів, є такий собі перелік місць, які дуже хочеться побачити. І Площа Ринок, у центрі якої розташована найвища в Україні ратуша – обов’язкова зупинка туристичного маршруту.

Бо ця будівля знає про місто Лева все. Вона була свідком усіх перемог та поразок місцевих мешканців. Вона неодноразово падала і горіла у вогні, після чого поставала у новому образі. Львівська ратуша, якою ми бачимо її нині – це адміністративний будинок, реконструйований після пожежі 1848 року.

Будівля виконана у стилі віденського класицизму, а головний зал декорований у стилі арт-деко.

У будинку 156 кімнат та 9 залів, а висота вежі складає 65 м. На її вершину ведуть 400 сходинок, подолавши які можна потрапити на оглядовий майданчик, звідки відкривається чудовий краєвид на центральну частину міста.

Правду кажучи, сучасна архітектура ратуші у Львові довгий час не подобалася місцевим мешканцям. Порівняно із ренесансною будівлею класичний формат виглядав нецікавим та надто прагматичним. Львів’яни довгий час називали будівлю «коминком», тобто димарем, або «скринею із коминком».

Ратуша у Львові: історичні цікавинки

Як свідчать історичні джерела, перша ратуша у Львові була мурованою з дерев’яною вежею. Перші свідчення про цю будівлю датують ще кінцем XIV століття. За роки свого існування будинок неодноразово потерпав від пожеж та інших руйнувань, тому його постійно перебудовували. Авторами сучасної споруди є архітектори Ю. Маркль, Ф. Трешер, А. Вондрашек.

Історія львівської ратуші – це понад 6 століть непростих випробувань часом та подіями. У стінах та під стінами цієї будівлі відбувалося багато цікавого, а саме:

У підземеллях споруди розташовувалися в’язниці. Працю в’язнів використовували при будівництві у Львові ренесансної ратуші за проектом вроцлавського архітектора Андрія Бемера у 1619 році.

Колись вежа будівлі мала куполоподібну форму. Але після подій 1 листопада 1918 року, коли в неї влучила бойова ракета та спалила, верхівку уже зробили зубчастою.

Перед установою колись стояв стовп покарань. Саме тут були страчені молдавський господар Томша та провідник козацько-селянського повстання Іван Підкова.

У 1883 р. адміністративну будівлю з’єднали першим у місті телефонним зв’язком. Зв’язатися можна було із деякими установами та з пожежною командою.

Ще однією важливою подією в історії ратуші стало підняття над її будівлею у Львові синьо-жовтого прапора. У 1918 році. Миколою Пачовським, Левом Ґецом, Миколою Коником та Степаном Паньківським

Львівська ратуша: містичні історії

Цікаво й те, що майже усі історичні події, так чи інакше пов’язані з міською радою міста Лева, оповиті деякою містикою. Не вірите? Тоді як пояснити такі розповіді та свідчення:

Флюгер із левом, який увінчує вежу львівської ратуші, містяни споконвіків вважали передвісником тривожних подій. У липні 1672 року флюгер упав із вежі, а вже восени до міста підступила величезна турецька армія. У 1704 році флюгер знову падає, і Львів завойовує шведський король Карл XII.

У стінах ратуші Львова бачили чорну труну. Привида. За легендою, колись у цих стінах працював суд, який засудив до смерті невинного. Після появи цієї труни, яка добряче налякала сторожу, на папках суддів, які надалі вирішували долі людей, з’явився напис «пам’ятай про труну».

У 1826 році вежа будівлі дала тріщину і впала. При цьому загинуло кілька людей. Але цікаво те, що почала вона руйнуватися у ту хвилину, коли техніки, які перевіряли цілісність будівлі, запевняли бургомістра, що все добре і вежа не потребує ніяких нагальних заходів для укріплення.

На львівській ратуші завжди був годинник. Вперше про нього згадують ще у 1404 році, що свідчить про заможність міста. Один із годинників, що увінчували вежу, розписував львівський живописець Августин у 1557 році. У 1574 році тут розмістили ще інший механізм – із чотирьома циферблатами. Сьогодні будівлю міськради прикрашає годинник віденської фабрики Вільгельма Штіле, вагою 2,5 тонни.

Але цікаво те, що довгий час налаштовувати механізм та доглядати за ним мали право лише монахи. Бо вважалося, у що у складній системі може затаїтися нечиста сила. А от годинник, яким опікується монах, ніколи не показуватиме неправильного часу.

Містика та реальність. Історія та сучасність. Ратуша Львова може розповісти дуже багато. Головне послухати її історії та скористатися унікальною нагодою намилуватися містом із вершини її вежі.
Адреса: площа Ринок, Львів.

Як доїхати до площі Ринок?

 • Від вокзалу 15-20 хвилин трамваєм №: 1.
 • Від автовокзалу (вул. Стрийська) 35 хвилин автобусами №: 3А, 9.
 • Від аеропорту (вул. Любінська) 30 хвилин тролейбусом № 9.
 • З мікрорайону Рясне автобусом № 6А, 217А.
 • З мікрорайону Сихів трамваєм № 8; автобусами №: 46, 47А, 53.
 • З мікрорайону Пасічна автобусами №: 15, 47А.
 • З проспекту Чорновола автобусами №: 25, 37.
 • З вулиці Хмельницького трамваєм № 6.
 • З інших місць можна знайти на сайті: онлайн карта маршруток Львова

Як дійти до площі Ринок?

 • Від вокзалу по вулиці Чернівецькій, Городоцькій, проспекті Свободи 2100 метрів – 28 хвилин.
 • Від Оперного театру по вулиці Краківська 550 метрів – 7 хвилин.

Registration