Цитадель у Львові (4 форти і казарма)

Цитадель Львова – одна із найкраще збережених фортифікаційних споруд XIX століття в Україні. Її стіни бачили не одну битву і пережили не одну людську трагедію. За конструкцією споруда складається з казарм та 4 башт Максиміліана:

– 2 башти двоповерхові із діаметром всередині 38 метрів;
– 2 башти двоповерхові із діаметром всередині 18 метрів.

Ці форти були гарматними. Їх зводили не просто так, а за особливою системою, запропонованою генералом Максиміліаном-Йосифом д’Есте. За ці башти велися бої у 1918 році в період польсько-української війни. Пізніше в одній із них діяв страшний німецький концентраційний табір «Шталаг-328», через який пройшли майже 300 тисяч військовополонених.

Цікаво те, що Цитадель розташована практично у центрі міста – в Галицькому районі. Тому дістатися сюди і торкнутися до її історичних стін зовсім не складно. До того ж казарми та 4 форти збереглися донині дуже добре. З 2012 року ансамбль оборонних споруд Цитаделі внесений до реєстру нерухомих пам’яток історії, архітектури, містобудування національного значення.

Цитадель у Львові: від концтабору до готелю

Цитадель була зведена у 1850-1856 роках. Щоб захищати. Певний історичний період саме так і було. У 1914-1915 рр. тут розміщувався російський гарнізон. Під час україно-польської війни в листопаді 1918 року Цитадель зайняв гарнізон український. Тоді ж одну із башт вдалося захопити полякам. Відтоді вона й стоїть напівзруйнованою.

Проте функцію захисту фортифікаційна споруда у Львові виконувала не завжди. В роки Другої світової війни у її стінах організували справжню катівню – німці тут облаштували концентраційний табір Stalag-328 «Tsutadell».
Впродовж трьох років у стінах Цитаделі мордували та вбивали військовополонених. Колючий дріт. Охорона. Близько двох сотень людей тут загинули. Їх розстріляли. Отруїли. Закатували голодом, холодом. А мертвих просто спалювали.

Після війни на території споруди розмістили частини Прикордонного військового округу. Тут були склади хімічної зброї. А згодом і зовсім виселили військових зі стін Львівської Цитаделі. І облаштували склади для обладнання «Електрону».

Сьогодні довкола цього приміщення продовжують вести дискусії. У одній із башт розташований готель. В іншій – працює книгосховище. У самій казармі функціонує банк. Певний період були плани облаштувати тут розважальний комплекс. Проте громадськість виступила проти, адже на цій території свого часу страшною смертю загинули тисячі людей.

Цитадель у Львові – історичне місце, оповите реальними страшними історіями та містичними легендами. Їх варто почути. Її варто побачити.

Registration