Цитадель у Львові (4 форти і казарма)

Цитадель Львова – одна з найкраще збережених фортифікаційних споруд XIX століття в Україні. Її стіни бачили не одну битву і пережили не одну людську трагедію. За конструкцією споруда складається з казарм і 4 веж Максиміліана:

– 2 вежі двоповерхові з діаметром всередині 38 метрів;
– 2 вежі двоповерхові з діаметром всередині 18 метрів.

Ці форти були гарматними. Їх зводили не просто так, а за особливою системою, запропонованою генералом Максиміліаном-Йосипом д’Есте. За ці вежі велися бої в 1918 році в період польсько-української війни. Пізніше в одній з них діяв страшний німецький концентраційний табір «Шталаг-328», через який пройшли майже 300 000 військовополонених.

Цікаво те, що Цитадель розташована практично в центрі міста – в Галицькому районі. Тому дістатися сюди і доторкнутися до її історичним стін зовсім не складно. До того ж казарми і 4 форти збереглися до наших днів дуже добре. З 2012 року ансамбль оборонних споруд Цитаделі внесений до реєстру нерухомих пам’яток історії, архітектури, містобудування національного значення.

Цитадель у Львові від концтабору в готель

Цитадель була зведена в 1850-1856 роках. Щоб захищати. У певний історичний період саме так і було. У 1914-1915 рр. Тут розміщувався російський гарнізон. Під час українсько-польської війни в листопаді 1918 року Цитадель зайняла гарнізон український. Тоді ж одну з веж вдалося захопити полякам. З тих пір вона і стоїть напівзруйнованої.

Однак функцію захисту фортифікаційна споруда у Львові виконувала не завжди. У роки Другої світової війни в її стінах організували справжній катівню – німці тут облаштували концентраційний табір Stalag-328 «Tsutadell».

Протягом трьох років в стінах Цитаделі знущалися і вбивали військовополонених. Колючий дріт. Охорона. Близько двох сотень людей тут загинули. Їх розстріляли. Отруїли. Замордували голодом, холодом. А мертвих просто спалювали.
Після війни на території споруди розмістили частини Прикордонного військового округу. Тут були склади хімічної зброї. А потім і зовсім виселили військових зі стін Львівської Цитаделі. І влаштували склади для обладнання «Електрону».

Сьогодні навколо цього приміщення продовжують вести дискусії. В одній з веж розташований готель. В іншій – працює книгосховище. У самій казармі функціонує банк. Деякий час були плани облаштувати тут розважальний комплекс. Однак громадськість виступила проти, адже на цій території свого часу страшною смертю загинули тисячі людей.
Цитадель у Львові – історичне місце, оповите реальними страшними історіями і містичними легендами. Їх варто почути. Її варто побачити.

Registration