Собор Святого Юра (Архітектурний комплекс з 6 Будівель)

Але чи знаєте ви, що Собор Святого Юра – це не лише церква, а цілий архітектурний комплекс? До нього входять:

– Подвійні парадні ворота, які є символом єднання Римської та Грецької церков.
– Храм хрестоподібної форми.
– Митрополичий палац навпроти собору.
– Владичий сад, сьогодні відновлений.
– Будинки капітулу з порівняно скромнішим архітектурним оформленням.
– Дзвіниця, відреставрована у 1865 році.

Собор Святого Юра у Львові: таємниці головної святині УГКЦ

Бути у Львові і не помітити розкішну будівлю Собору Святого Юра, що височіє на Святоюрській горі, просто неможливо. Це храм, який внесений до переліку Світової спадщини ЮНЕСКО та є Головною святинею УГКЦ.

Перші згадки про храм на Святоюрській горі датують ще 14 століттям. Подейкують, що тут свого часу навіть жив та приймав польських послів Богдан Хмельницький. Але від тієї давньої будівлі залишилися лише деякі свідчення.

Натомість, собор, який ми маємо сьогодні, будували довгих 20 років: з 1744 до 1764 року. За цей час помер і головний ініціатор будівництва митрополит Атанасій Шептицький, і головний архітектор проекту Бернард Меретин. Їхню справу продовжили новий львівський єпископ та київський митрополит Лев Шептицький, а також скульптор Клеменс Фесінгер.

За роки свого існування Собор Святого Юра у Львові пережив кілька реставрацій: у 1905-1911, 1933, 1980, 1999-2001 рр. Майже півстоліття святиня була під владою Російської православної церкви: з 1946 до 1990 року.

Сьогодні ж храм належить громаді УГКЦ і по праву вважається одним із символів Львова.

Унікальні скарби Собору Святого Юра у Львові

Багатство Собору Святого Юра не лише у його архітектурній розкоші. Хоча заперечувати зовнішню красу церкви також було б неприпустимо. Храм прикрашено пілястрами та аркою, яку очолює кінна статуя Юрія Змієборця. Велично виглядають двухмаршеві сходи. Манить своїм золотим блиском центральний купол. Але справжні скарби Собор приховує всередині. Це:

• Копія Туринської Плащаниці.
• Чудотворна Ікона Божої Матері Теребовлянської, яку датують початком XVII століття. За свідченнями, образ Пречистої Діви в далекому 1673 році захистив Теребовлю від турецьких загарбників.
• Чаша, дискос і ризи Папи Івана-Павла II.
• Частина Хреста з Голгофи.
• Крипта – усипальниця предстоятелів УГКЦ: митрополита Андрея Шептицького, кардинала Мирослава Івана Любачівського, кардинала Сильвестра Сембратовича. Також тут перепоховані останки кардинала Йосипа Сліпого. Зберігається тут і прах князя Ярослава Осмомисла.
• Мощі святих Миколая Чудотворця, священномученика Юрія, Верховного апостола Петра, апостола Юди Тадея, Йосафата Кунцевича, цілителя Пантелеймона, Антонія Падевського,святого Валентина, святого Шарбеля, а також Ікона з мощами блаженного Миколая Чарнецького.

Ще один неоціненний скарб Собору Святого Юра у Львові – дзвін, якому уже понад півтисячі років. Його у 1341 році виготовили на замовлення князя Дмитра Донського. Про оригінальність дзвону свідчить напис на його мідному корпусі.

Усі дороги ведуть до Собору Святого Юра

Ця святиня – візитівка міста Лева. Кожен, хто прибуває до Львова, прагне побачити величний храм на власні очі. І усі повертають з його стін під особливими враженнями.
Собор Святого Юра надихає. Додає віри в диво. Заспокоює, якщо ви шукаєте душевної гармонії. Наділяє силою, якщо ви зневірилися через буденні проблеми. У ньому панує особлива атмосфера, яку варто відчути і ввібрати у себе. І запам’ятати Львів саме таким.

Адреса: площа Святого Юра, 5, Львів.

Які туристичні місця знаходяться поруч церкви святого Юра?

Як доїхати до Собору Святого Юра?

  • Від вокзалу 8 хвилин автобусами №: 29, 31.
  • Від центру Львова (оперний театр) 12-14 хвилин автобусами №: 7, 15, 20, 25, 28, 29, 31, 41, 51, 52, 111, 121, 156.
  • Від центру Львова (площа Ринок) 14-17 хвилин трамваями №: 2, 6, 9; автобусами №: 9, 15, 29, 52, 138.
  • Від автовокзалу (вул. Стрийська) 40 хвилин автобусом № 25.
  • Від аеропорту (вул. Любінська) 26 хвилин тролейбусом № 9.
  • З інших місць можна знайти на сайті: онлайн карта маршруток Львова

Як дійти до Собору Святого Юра?

  • Від вокзалу по вулиці Чернівецькій 1600 метрів – 21 хвилин.
  • Від Оперного театру по вулиці Листопадового Чину 1400 метрів – 19 хвилин.
  • Від площі Ринок по вулиці Листопадового Чину 1600 метрів – 22 хвилин.

Реєстрація