Латинський собор (церква Успіння Пресвятої Діви Марії): еклектика та історія в одному храмі

Львів славиться своїми храмовими спорудами, серед яких особливе місце займає Латинська катедра, один з найстаріших храмів міста. Точна дата його створення втрачається в століттях, але достеменно відомо, що його творцем став знаменитий градоначальник «міста Лева» Петро Штехер. Втім, початок будівництво датується ще більш раннім часом – за однією з версій, будівля храму почалася з дозволу самого Папи Урбана V, який видав указ про створення єпископату у Львові в 1360 році. Споруда церкви тривала ні багато, ні мало – 100 років, і її завершенням керував вже нащадок першого архітектора Ганс Штехер.

Але і на цьому історія формування вигляду Латинського собору Львова не завершена – практично кожен єпископ в наступні століття привносив свої нововведення і надбудови. Особливо серйозні зміни чекали храм після масштабної пожежі, який захопив весь львівський центр в 1527 році. Тоді собор відновили, надавши риси ренесансної архітектурної традиції. Ще одна перебудова чекала церква в XVIII столітті – і знову його вигляд був доповнений, на цей раз елементами зодчества бароко. А в цілому будівельні роботи над собором тривали аж до 30-х років ХХ століття.

Архітектурна еклектика: чим відрізняється Латинська катедра Львова

Відмітна особливість Латинського кафедрального собору – його еклектичний вигляд. Це одне з небагатьох будівель старого Львова, яке зберегло готичні риси – стрілчасті вікна, високий характерний шпиль. А ось розкішні вітражі, також характерні для готики, з’явилися в храмі тільки через п’ять століть – в XIX столітті, причому їх створювали знамениті художники Тадеуш Попель, Юліан Макаревич, Ян Матейко.

Незвичайна форма Латинського собору у Львові пояснюється тим, що будівля за століття свого існування обростала по периметру фамільними каплицями багатих львівських родів – Мілевських, Бучацьких, Кампіанів, Замойських.
Сьогодні собор цікавий своїм еклектичним, але при цьому гармонійним виглядом і розкішним внутрішнім оздобленням, помилуватися яким ви зможете під час відвідин цієї пам’ятки. А ще з ним пов’язано чимало цікавих історій та історичних особистостей від епохи пізнього Середньовіччя до сучасності.

Історії Латинського собору Львова

Почнемо з того, що ця церква створювалася за особливим розпорядженням католицького верховного духівництва, і згодом навіть отримала особливий статус «малої базиліки» (а таких храмів в Україні всього два!). Його освяченням керував особисто єпископ Мацей Яніно в 1405 році. Згодом з собором виявилося пов’язано чимало цікавих фактів.

– У період Середньовіччя Латинський кафедральний собор оточувало кладовищі, на якому були поховані видатні громадяни міста. Згодом поховання з площі прибрали, але ховати знаменитостей в соборі не перестали – в каплицях навколо нього розташовані склепи єпископів Іоанна Тарнавського і Іоанна Замойського, градоначальника Павла Гроздіцкого, воєвод і хоробрих воїнів епохи Речі Посполитої.
– Тут присягнув на вірність польському народу король Ян Казимир в середині XVII століття.
– Незвичайна прикраса собору – гарматні ядра, які залишилися після облоги турецькими військами в 1672 році, а також ядра, що збереглися з часів українсько-польських боїв початку XX століття.
– Центральний вхід до церкви замурований вже два з половиною століття – це символізує протест проти утисків свободи віросповідання.
– Особливий статус собору підтвердився і в 2005 році – саме цього храму випала честь приймати Папу Римського Іоанна Павла II під час його українського візиту.

Адреса: вулиця Катедральна, 1, Львів.

Які туристичні місця знаходяться поруч Латинської Катедри?

Як доїхати до Латинського собору?

 • Від вокзалу 15-20 хвилин трамваєм № 6, автобусами №: 29, 31.
 • Від автовокзалу (вул. Стрийська) 35 хвилин автобусами №: 3А, 9.
 • Від аеропорту (вул. Любінська) 30 хвилин тролейбусом № 9.
 • З мікрорайону Рясне автобусом № 6А, 217А.
 • З мікрорайону Сихів трамваєм № 8; автобусами № 46, 47А, 53.
 • З мікрорайону Пасічна автобусами №: 15, 47А, 50
 • З проспекту Чорновола автобусами №: 25, 37, 50.
 • З вулиці Хмельницького трамваєм № 6.
 • З інших місць можна знайти на сайті: онлайн карта маршруток Львова

Як дійти до Латинського собору?

 • Від вокзалу по вулиці Чернівецькій, Городоцької, проспекті Свободи та Театральної 2200 метрів – 29 хвилин.
 • Від Оперного театру по вулиці Лесі Українки та Театральної 500 метрів – 7 хвилин.

Реєстрація